Kapı Tipi Metal dedektörü

Güvenlik Metal Dedektörleri Üreticisi Elektral’den

Günümüzde güncel olarak yaşanan terör olayları ve diğer toplumsal etkiler ( kalkışma, darbe, uçak düşürme, adliyede olan patlama…vb) GÜVENLİK konusunun girişten başlaması gereğini ortaya bir kez daha çıkarmıştır. Alanların arın, steril hale getirilmesi için GÜVENLİK TARAMASI yapmak önemlidir. Bu konuda çözüm Güvenlik Metal Dedektörü kullanmaktır. Elektral AŞ’nin ürettiği ürünler, Girişte Kapı DedektörüEl DedektörüX-ray cihazı kullanılması artık zorunlu olmuştur. Sadece metale değil modern tehdit unsuru olan Plastik, Seramik, Özel Metallerin yanı sıra plastik ve sıvı patlayıcıların da ortaya çıkarılması gerekir. Boy dedektörüduyarlı kapı tipi üst arama dedektörü ile kişiler üzerinde bulunan manyetik ve anti-manyetik metaller sesli uyarı alınarak, belirtir. Bunun yanında ECAC (European Civil Aviation) Avrupa Sivil Havacılık Kurumunun kriterlerini sağlayan cihazlar diğer tehdit unsurlarının da bulunmasını sağlarlar.

Bir kapı tipi metal üst arama dedektörü, kapı girişinde, içinden geçen kişinin üzerinde tespit ettiği şüpheli madde yada malzemeyi alarm sinyali ve sesli alarm üreterek meydana çıkarır. Geçit tipi Metal Arama Dedektörünün yaklaşık kapladığı alan 90 cm genişlik, 60 cm derinlik ve 230 cm yüksekliktir. Kolay monte edilebilen cihazlar olup, mobil de kullanmak mümkündür. Yanında el tipi üst arama dedektörü kullanmak da güvenlik görevlileri için uygun olur. Böylece üst aramasında el kullanmadan görev yapılabilmektedir. Kapı dedektörünün taşınması zor olduğunda, portatif el tipi üst arama dedektörü kullanılabilir.

Sadece metal arama yetmeyebilir. Gelen şüpheli, çanta, valiz, paketlerin de güvenlik kontrolünden geçirilmesi için X-ray cihazı kullanılmalıdır. Bunun için de tünel genişliklerine ve özelliklerine göre değişen x-ray ışınlı çanta tarama cihazları mevcuttur.

Metal dedektöründe hassasiyet ayarlaması önemlidir. Burada geçirilen metalin dikey-yatay olması, hızına göre değişik alarmlar görülebilir. Bunları optimize etmek için kapı dedektörünü veya el dedektörünü iyice test etmek lazımdır. En zayıf algılama kısmına göre hassasiyet ayarı yapılması önerilir. Böylece bu değerin üstünde, dedektörün alarm vermesi sağlanır.

Kapı tipi metal dedektörlerinde çoklu bölge, multizone, birbiriyle örtüşen bobin yapılarıyla tehdit metalinin noktasal yeri dedektörün içinde belirlenir ve yan panellerde led ışıklarla görevlinin sadece bu bölgeyi araması sağlanır. Kapı dedektörlerinde önemsiz metalleri ayırabilme kabiliyeti de hız ve doğru tarama açısından önemlidir. Bu sayede kapı dedektörün içinden dakikada 60 kişinin geçmesi sağlanabilmektedir. Ancak bu geçiş sayısı dedektör için çok da inandırıcı değildir. Çünkü alarm vermemesine göre verilen değerdir. Realitede bir güvenlik detektöründen dakikada doğru ve uygulanır  bir iş tanımı ile 10-15 kişi geçer. Tabii ki burada ayarlanan hassasiyet seviyesi Büyük Obje hassasiyetinde ise artar. Küçük Obje hassasiyetinde ise azalır. Çünkü küçük obje hassasiyetinde kapı dedektörü bir kelepçe anahtarına dahi x-y-z koordinatlarında her noktada alarm verecektir.

Kapı dedektör ve El dedektör üretme işi uzmanlık ister. Sadece standartlar ve koşulları bilmenin yanında, iyi fizik, manyetizma ve ileri elektronik ile en hızlı proseste, etraftan etkilenmeyen ve gürültü yaymayan, stabil çalışan güvenlik cihazı üretmek gerekir.

Havaalanı, Gar, İskele, Spor tesisi, AVM, Stadyum, Nizamiye, Emniyet gibi yerlerde metalin konumu ve hızına bağlı olmadan, tehdit unsuru olmayan metallerin elimine edilerek, doğru alarm alınmalıdır. Bu konuda da gelişmiş güvenlik metal dedektörü kullanılması uygun olur. Hassas çalıştırılacak güvenlik kapıları, hareketli metallerden uzak, elektromanyetik gürültünün az olduğu yerle çalıştırılması gerekir. Metal dedektörü sahibinden koyuluş amacı iyi öğrenilmeli, amaca hizmet edecek doğru dedektör teklif edilmelidir.

Kapı dedektörü ile çalışacak görevliler/ operatör, cihazı açtıktan sonra 15 saniye beklemelidirler. Daha sonra bir 5 dakika güvenlik test numuneleri ile metal kapı test edilmelidir. Havalanı, hapsihane gibi stratejik yerlerde basit talimatlar oluşturulup, gelen kişilerin bu güvenlik kuralarına uyması istenmelidir:

  1. a)     Vücudunuzda ve ceplerdekimetal objeleri çıkartınız. Varsa bilgisayar vb gibi bataryalı cihazları koruma kılıflarından çıkartarak, çantanızın yanında xray cihazına
  2. b)      Metal Üst Arama Dedektörügeçişinden önce hırka, palto, ceketinizi çıkartıp,xray cihazına  İlerlemek için güvenlik görevlisi / operatörden onay alınız.
  3. c)      Kapı tipi metal dedektöründen normal bir hızda geçiş ve arama yapılmasını sağlayınız.
  4. d)     Şayet sesli ve ışıklı metal dedektör uyarı yaparsa, el dedektörü ilesilah, tabanca, bıçak, kesici alet..vb tehdit unsuru objeler için detaylı arama yapılmalıdır.

Bu arada Kapı tipi güvenlik üst arama cihazları sanılanın aksine çok düşük manyetik alan ile çalışır. Bir cep telefonunun onda biri manyetik alan şiddetine sahiptir. Kalp pili kullananlara, hamilelere hiçbir zararı yoktur. Bir saç kurutma makinesi bile çok daha fazla manyetik alan yaratır.

Bu konularda daha ayrıntılı bilgi ECAC – Standard 2 –Doc 30,  NIJ-0601.02 ve NIJ-0601.03 dökümalarından öğrenilebilir.

Güvenlik Metal Dedektör fiyatları, (kapı ve el dedektörüikinci el metal dedektör alımı ya da kiralık kapı dedektörü için internet aramalarında ilgili firmaları bulabilirsiniz. Burada önemli olan firmanın kuruluşu, referansları, ürün seçenekleri, teknik özellikleri ve güvenlik test sertifikalarıdır.

Otomat El kitabı

E-kitabı edinebilmek için lütfen aşağıdaki formu doldurunuz. E-kitap belirtmiş olduğunuz mail adresinize otomatik gönderilecektir.

Dosyalara erişmek için lütfen formu doldurunuz.

Ekibimiz en kısa süre içerisinde sizinle iletişime geçecek